☰ Menu
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kole

Niedziela 20.01.2019

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Komunikat do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnym zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla

Komunikat
Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnym zagrożeniem zatruciem tlenkiem węgla.


    W związku z okresem grzewczym, a także mając na uwadze przypadki zatruć tlenkiem węgla, przypominam właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych o obowiązku, co najmniej raz w roku, poddawania obiektów budowlanych kontrolom okresowym stanu technicznego zgodnie z przepisami art. 62 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2016 r., poz.290 z późn. zm.). W szczególności dotyczy to konieczności sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz instalacji gazowych.
    Najczęstszą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla jest uniemożliwienie, jak również ograniczenie odpływu spalin związane z niedrożnością kanałów. Dlatego obowiązkiem właścicieli lub zarządców jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Brak szczelności i sprawności instalacji gazowych, a także niewłaściwa wentylacja pomieszczeń może doprowadzić do wybuchów gazu, który może
spowodować pożar, katastrofę budowlaną, zagrożenie bezpieczeństwa życia lub zdrowia ludzi.Przypominam więc, że nie wolno zasłaniać otworów nawiewnych ani wywiewnych oraz ogrzewać pomieszczeń kuchenkami gazowymi.
    W związku z powyższym, w celu uniknięcia zagrożeń, jakie mogą być konsekwencją złego stanu technicznego obiektów budowlanych, należy bezzwłoczne spełnić obowiązki wynikających z w/w przepisów.
                                         

                                                                                                                                                                              

                                          Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kole

                                                                Izabela Augustyniak

 


 

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X